Zasady bezpiecznej wycieczki szkolnej

Zasady bezpiecznej wycieczki szkolnej

Na wycieczkach i obozach dzieci mają zapewnioną opiekę. Zawsze jedzie z nimi kilka dorosłych osób, na przykład nauczyciele lub rodzice kolegów z klasy. Jednak warto, aby każdy rodzic przed wycieczką szkolną zadbał o bezpieczeństwo dziecka. W jaki sposób to zrobić?

Ważna jest rozmowa

Bardzo ważną rolą rodzica jest nauczenie dziecka pewnych zasad, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Kilka dni przed planowanym wyjazdem porozmawiaj z maluchem o jego zachowaniu na wycieczce. Na co powinniśmy zwrócić uwagę dziecka?

  • Uświadom mu, że powinien uważać na siebie, ale nie może też sprawiać problemów innym osobom ? zarówno nauczycielom, jak i kolegom. Zachowanie pojedynczego ucznia może mieć wpływ na cały wyjazd, dlatego powinien słuchać opiekunów i wykonywać ich polecenia.
  • Powtarzaj dziecku, że nie wolno mu rozmawiać z nieznajomymi. To jest ważne nie tylko, kiedy gdzieś wyjeżdża. Tę zasadę należy wpajać od najmłodszych lat i stale powtarzać ? dzieci z reguły są naiwne i ufne w stosunku do obcych, musimy więc uświadomić im, że nie mogą rozmawiać z obcymi nawet, jeśli podają się oni za kolegów mamy i taty.
  • Powiedz maluchowi, aby nigdy nie odłączał się od grupy. Jeśli na przykład w czasie zwiedzania lub spaceru po lesie czy górach poczuje potrzebę, żeby udać się do toalety ? niech nie idzie nigdzie samo, nie zostaje za grupą. Potrzebę powinno zgłosić opiekunowi, a nie oddalać się samodzielnie ? może to skutkować zgubieniem grupy, szczególnie w nieznanym mu miejscu.
  • Wyjaśnij, dlaczego powinno słuchać nauczycieli, a nie zajmować się czymś innym. Na przykład w czasie wycieczki jeden z opiekunów tłumaczy, że teraz będą zwiedzać muzeum, a później każdy ma pół godziny wolnego czasu na zakup pamiątek i o konkretnej godzinie spotykają się przy wyjściu. Jeśli w tym czasie dziecko nie będzie uważnie słuchać, nie będzie wiedziało, co ma zrobić i będzie zagubione.

Rozsądny rodzic ? bezpieczne dziecko

Pamiętaj, że bezpieczeństwo dziecka zależy także od Ciebie. Dlatego nie tylko powinniśmy uczyć malucha odpowiedniego zachowania ? ważne jest, abyśmy sami postępowali rozsądnie. Jedną ze spraw, o których rodzic powinien pamiętać, jest kwestia finansów. Dziecko zawsze dostaje od rodziców trochę pieniędzy na własne wydatki, aby mogło kupić sobie pamiątki czy przekąski. Jaka kwota będzie odpowiednia? To zależy od długości pobytu na wycieczce lub obozie, a także miejsca, do którego dziecko jedzie. Najważniejsza zasada to nie dawać dziecku zbyt dużo pieniędzy ? prawdopodobnie i tak wydałoby je nierozważnie, a istnieje prawdopodobieństwo, że mogłoby paść ofiarą kradzieży.

Edukuj się!

To apel do rodziców, a nie tylko do dzieci. Jako rodzice powinniśmy stale powiększać swoją wiedzę i szukać wszelkich informacji o zagrożeniach oraz o tym, jak im zapobiegać. Informacji możemy szukać w książkach, prasie, rozmawiając ze znajomymi, a także w Internecie. Istnieje wiele portali o tematyce bezpieczeństwa dzieci, takich jak http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html. Warto poświęcić trochę wolnego czasu i dowiedzieć się, co jeszcze możemy zrobić, aby nasz maluch był bezpieczny w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *