Wózki dziecięce

Wózki dziecięce

Wybór artykułów dziecięcych na rynku jest bardzo duży. Dotyczy to także wózków dla dzieci. Jak więc wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim już na wstępie należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Kluczową kwestią jest to w jakim wieku jest maluch i jak długo wózek będzie wykorzystywany. Ważne jest również to gdzie będą odbywać się spacery – w mieście, bądź w rejonach leśnych. Nie bez znaczenia jest też miejsce zamieszkania (blok, dom jednorodzinny) oraz ewentualne utrudnienia np. w postaci schodów. Ponadto warto wziąć pod uwagę również kwestię wzrostu oraz porę roku. Lista pytań jest więc całkiem pokaźna. Poza tym zawsze podstawą jest wybór wózka wykonanego z najwyższych wartości materiałów.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest sprawdzić jak danym wózkiem się jeździ. Manewrowanie nie powinno sprawiać żadnych kłopotów, a kółka powinny sprawnie i bez oporów skręcać. Warto także wypróbować mechanizm składania i rozkładania wózka. Jest to niezwykle przydatne na co dzień. W wózkach bardzo ważny jest też tzw. materiał obiciowy. Idealnie jeśli posiada on filtry UV. Podobnie jest w przypadku siatek wentylacyjnych. Filtry UV chronią malucha przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem słonecznym. Tkanina powinna być łatwo zdejmowalna, a tym samym łatwa do czyszczenia i prania. Jest to szczególnie istotne przy wózkach spacerowych o jasnej barwie. Nietrudno bowiem wówczas o mało estetyczne zabrudzenia. W gondoli nie jest to aż tak ważne.

Podczas zakupu kluczową kwestią jest również przede wszystkim rodzaj wózka. Na rynku spotkać można kilka podstawowych typów:

 • gondola – wózek dość głęboki, przeznaczony dla niemowląt do 6 miesiąca życia, aż do momentu, w którym maluch zaczyna siedzieć,
 • spacerówka – wózek przeznaczony dla dzieci siedzących, średnio do ukończenia 3. roku życia,
 • wózek dwufunkcyjny – łączący w sobie funkcję gondoli i wózka spacerowego dzięki uniwersalnemu stelażowi,
 • wózek wielofunkcyjny – gondola i spacerówka w jednym z możliwością zamontowania fotelika samochodowego,
 • wózek parasolka – model lżejszy do typowej spacerówki.

 

3 komentarze


 1. Ktoś orientuje się w cenach nowych spacerówek?

  Odpowiedz

 2. kusztag123, a nie lepiej kupić używaną? Nowa to wydatek rzędu od 200 do nawet 300+ złotych, zaś używaną da radę koło 100 zł.

  Odpowiedz

 3. pupilek, dziękuje za odpowiedź, wolę jednak zakupić swojemu dziecku nową, pozdrawiam. A znasz może sklep gdzie warto kupować dobrą spacerówkę?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *