Rozsądny rodzic ? bezpieczne dziecko

Rozsądny rodzic ? bezpieczne dziecko

Dzieci zwykle są ufne z natury i nie podejrzewają, że ktoś mógłby chcieć zrobić im krzywdę. Do pewnego wieku są pod ciągłym nadzorem rodziców, ale w końcu się usamodzielniają i spędzają bez mamy i taty coraz więcej czasu.

 

Kiedy Twoje dziecko jest już na tyle samodzielne, że pozwalasz mu wychodzić na plac zabaw z kolegami i koleżankami bez Ciebie, należy ustalić z nim pewne zasady dotyczące bezpieczeństwa. Nie zaniedbuj tej kwestii ? w końcu to głównie od Ciebie zależy, czy kilkulatek będzie umiał radzić sobie bez ciągłego nadzoru. Postaw na rozsądek: dawaj dziecku dobry przykład i pozwól mu na odrobinę samodzielności, jednocześnie kontrolując jego bezpieczeństwo.

Nieufność wobec nieznajomych

To jedna z podstawowych zasad, którą powinniście ustalić. Wyrobienie w dziecku odruchu nieufności jest bardzo ważne dla jego bezpieczeństwa. Powinna to być ciągła praca, a nie jednorazowe upomnienie, gdyż może ono okazać się nieskuteczne. Dziecko szybko zapomni, co mówiła mu mama, chyba że konsekwentnie i regularnie będzie mu o tym przypominać.

Wyjaśnij dziecku, dlaczego nie powinno przyjmować jakichkolwiek prezentów i słodyczy od obcych ludzi. Oczywiście argumentację dostosuj do wieku dziecka ? opowiadanie kilkulatkowi o tabletkach gwałtu i makabrycznych morderstwach nie jest najlepszym pomysłem. Ustalcie też, że maluch nie będzie oddalał się od domu bez Twojej wiedzy, szczególnie z nieznajomymi osobami. Nie wolno mu wsiadać do samochodów obcych ludzi, nawet jeśli podają się oni za znajomych rodziców i oferują podwiezienie do domu.

 

Najlepiej ustal z dzieckiem, że jeśli ktoś dorosły je zaczepia, to nie powinno z nim rozmawiać i ma jak najszybciej wrócić do domu. Ważne też, aby spróbowało zapamiętać jakieś szczegóły wyglądu tej osoby ? fryzurę, kolor ubrania itp. O każdej takiej sytuacji ma Ci bezwzględnie opowiedzieć.

Sprytne sztuczki rodzica

Czasem warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje nam dzisiejsza technologia. Na portalu o bezpieczeństwie dzieci http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html możemy znaleźć informacje o tym, co pomoże rodzicom zadbać o bezpieczeństwo ich maluchów. Mama i tata na pewno są spokojniejsi, kiedy mogą na bieżąco sprawdzać, gdzie znajduje się ich dziecko. Umożliwiają to lokalizatory GPS, które przesyłają informacje na smartfona rodzica. A jeśli dziecko jest już nieco starsze i ma własny telefon, w razie niepokojących sygnałów możemy skorzystać z kontroli telefonu dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania.

Kiedy rodziców nie ma w domu

Czasem godziny pracy nie pozwalają na to, aby cały czas być w domu z dzieckiem. Zdarza się też tak, że musimy załatwić na mieście jakieś ważne sprawy i nie możemy zabrać ze sobą dziecka. Jeśli maluch jest już na tyle samodzielny, że może zostać sam w domu na kilka godzin, powinniśmy go do tego odpowiednio przygotować. Powtarzaj dziecku, że pod żadnym pozorem nie wolno mu otwierać drzwi nikomu obcemu, nawet jeśli np. przez domofon ktoś przedstawia się jako ciocia, kolega taty albo pan listonosz.

Niektóre dzieci wymagają ciągłej opieki ? w takich przypadkach, jeśli musimy wyjść z domu, dobrym pomysłem jest poproszenie o opiekę kogoś bliskiego lub wynajęcie niani. W tym drugim przypadku musi to być osoba zaufana, najlepiej polecona przez kogóś znajomego. Jeżeli nie ufamy opiekunce, coś wzbudza nasz niepokój ? nie powierzajmy jej opieki nad dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *