Przydomowy plac zabaw ? od czego zacząć?

Przydomowy plac zabaw ? od czego zacząć?

Plac zabaw w ogrodzie to marzenie każdego dziecka. Jak przygotować go samodzielnie, nie wydając fortuny, a jednocześnie zapewniając pociechom atrakcyjne i bezpieczne miejsce do aktywności na świeżym powietrzu?

Dlaczego warto postawić plan zabaw obok domu?

Place zabaw to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci form spędzania czasu wolnego. Drabinki, zjeżdżalnie i huśtawki gwarantują dużą dawkę frajdy, a jednocześnie sprawiają, że maluchy chętniej wybierają aktywny wypoczynek na dworze niż siedzenie przed telewizorem czy komputerem. Zabawa na dworze pozytywnie wpływa na ich ogólną sprawność oraz zdrowie.
Niestety, w wielu miejscowościach brakuje parków dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Place zabaw często są usytuowane daleko od domu albo, z powodu ich niewielkiej ilości, bywają bardzo przepełnione. Mieszkając w domu jednorodzinnym z ogrodem, rodzice mogą jednak zaradzić ubogiej infrastrukturze. Nie ma lepszego miejsca to wypoczynku na dworze niż plac zabawy usytuowany tuż obok domu, a jak się okazuje jego przygotowanie nie jest wcale ani trudne, ani kosztowne ? wystarczy wiedzieć, jak zabrać się za jego postawienie.

Pierwszy krok: wybór terenu pod budowę placu zabaw

Przed zabraniem się za planowanie placu zabaw, należy wybrać dogodny teren, dostosowany do potrzeb dla dzieci. Ten powinien spełniać kilka kryteriów, żeby pociechy mogły się na nim bawić, będąc w pełni bezpieczne.
W miarę możliwości plac zabaw powinien mieścić się w cieniu, z dala od niebezpiecznych, bo np. trujących, roślin, a także w bezpiecznej odległości ulicy. Jeśli ogród nie jest ogrodzony, można zdecydować się na postawienie płotu jedynie wokół terenu przeznaczonego dla dzieci ? ogrodzenie będzie stanowiło dodatkową ochronę i sprawi, że maluchy nie wybiegną na jezdnię.
Jeśli istnieje możliwość zlokalizowania placu zabaw w okolicy okien w kuchni lub w salonie, warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ umożliwi kontrolowanie dzieci bez konieczności ciągłego przebywania na dworze. Rodzice będą mogli obserwować maluchy, wykonując obowiązki domowe czy odpoczywając w mieszkaniu.

Jak przygotować nawierzchnię pod plac zabaw?

W przypadku budowy placu zabaw istotną kwestię odgrywa przygotowanie nawierzchni. Ta powinna zostać nie tylko wyrównana, ale przede wszystkim odpowiednio zabezpieczona. Na terenie placu zabaw nie mogą znajdować się żadne elementy, które mogłyby zarażać bezpieczeństwu bawiących się maluchów.
Najczęściej stosowanym na przydomowych placach zabaw rodzajem nawierzchni jest trawa. Choć stosunkowo bezpieczna, nie zabezpiecza jednak przed stłuczeniami czy otarciami w razie upadku. Bezpośrednio w okolicach konstrukcji umieszczonych na wysokości, np. huśtawek czy mostków, warto umieścić specjalne płytki piankowe, które mają działanie amortyzujące i zmniejszają do minimum ryzyko poważnych uszkodzeń ciała. Ich zaletą jest również odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Pianka nie niszczy się ani pod wpływem deszczu, ani niskiej temperatury.

Dostosowanie placu zabaw do wieku dziecka

Tworząc plan idealnego placu zabaw dla maluchów, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar wolnego terenu, którym dysponuje ogród, ale przede wszystkim wiek i zainteresowania dziecka. Inaczej powinien wyglądać plac zabaw dla dwu- czy trzylatka, inaczej dla dzieci w wieku szkolnym.
Jeśli plac zabaw ma być przeznaczony dla małych dzieci, wszystkie konstrukcje powinny być niskie i dostosowane do wzrostu maluchów w tym wieku. Małe dzieci ucieszą się z huśtawek, zjeżdżalni, drewnianego domku, który posłuży im jako kryjówka. Doskonałym pomysłem na rozrywkę dla przedszkolaków będzie też piaskownica ? im większa, tym lepsza.
Potrzeby dzieci w wieku szkolnym znacznie się zmieniają. Nasz pociechy są wtedy bardziej dynamiczne, mają duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Plac zabaw powinien umożliwić im zagospodarowanie nadmiaru energii w bezpieczny sposób. Świetne rozwiązania do drabinki, ściany wspinaczkowe, wysokie zjeżdżalnie czy trampolina. Pięcio- czy sześciolatek ma już także swoje upodobania i preferencje, więc może aktywnie uczestniczyć w wyborze sprzętów do zabawy. Warto wziąć pod uwagę uwagi malucha, bo być może ten nie marzy wcale o zjeżdżalniach, a wolałby boisko do piłki nożnej albo domek na drzewie.

Jak samodzielnie wykonać niedrogie sprzęty na plac zabaw?

Przygotowanie atrakcyjnego placu zabaw w ogrodzie nie musi kosztować fortuny ani wymagać zakupu gotowych zestawów dostępnych w sklepach. Dużo lepszym sposobem na stworzenie dostosowanego do preferencji malucha miejsca do zabawy jest wykonane sprzętów samodzielnie. Jakie materiały można wykorzystać do budowy placu zabaw w ogrodzie?

Drewno

Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów, jeśli chodzi o budowę placu zabaw. Idealnie nadaje się do postawienia konstrukcji, takich jak drabinki, mostki czy ścianki wspinaczkowe. Może posłużyć także to postawienia domku do zabawy. Jego zaletą jest fakt, że odpowiednio zabezpieczone nie stwarza dla dziecka zagrożenia. Jest ekologiczne i szybko się nie niszczy. W czasie upałów nie nagrzewa się tak jak metal, więc nie uniemożliwia zabawy w gorące dni.

opony na placu zabaw

Opony

Budując plac zabaw, warto zaopatrzyć się także w opony samochodowe. Te oferują naprawdę sporo możliwości. Opona w połączeniu z łańcuchem posłużą do budowy huśtawki, umieszczone na drewnianej planszy opony stworzą atrakcyjną i bezpieczną dla dziecka ściankę wspinaczkową, a umieszczone między drewnianymi belkami opony mogą zamienić się w drabinkę. Samochodowe opony nadają się również do budowy toru przeszkód. Wystarczy ustawić je w pozycji pionowej i częściowo zakopać w ziemi, żeby powstał płotek, po którym maluchy będą mogły chodzić jak po równoważni.

Drewniane palety

Planując budowę placu zabaw w ogrodzie, warto pomyśleć również o drewnianych paletach. Te świetnie sprawdzą się jako baza do wielu konstrukcji dla dzieci. Palety mogą posłużyć do budowy domku albo ścianki wspinaczkowej. Nadadzą się też do stworzenia małego kącika do wypoczynku. Stolik i fotele z palet będą kosztowały grosze, a pomogą urządzić dla maluchów kącik, w którym będą mogły odsapnąć i zjeść w czasie przerwy od biegania i skakania.

Liny i łańcuchy

Do łączenia elementów i tworzenia konstrukcji takich jak huśtawki czy zestawy do wspinaczki przydadzą się solidne, grube sznury i odpowiednio zabezpieczone łańcuchy. Jedną z najprostszych, a fundujących dużą dawkę frajdy zabawek do ogrodu jest zawieszony na drzewie sznur, po którym dzieci będą mogły się wspinać.

Zalety samodzielnie stawianych placów zabaw

Każdy, kto buduje plac zabaw w ogrodzie obok domu, staje przed wyborem: gotowy zestaw ze sklepu ( np. jeden z tych: https://ogrodolandia.pl/place-zabaw ) czy samodzielnie zaprojektowana konstrukcja. Choć pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, bo nie wymaga dużego nakładu czasu, to jednak wiąże się ze sporymi kosztami. Samodzielnie zbudowany plac zabaw jest znacznie tańszy, a przede wszystkim dobrze dopasowany do wieku i zainteresowań malucha oraz jedyny w swoim rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *