Pierwszy tornister do szkoły

Pierwszy tornister do szkoły

Rok szkolny już się zaczął ale wielu rodziców dopiero teraz zaczyna robić szkolne zakupy dla swoich dzieci. Nie ma w tym nic złego, chodzi jedynie o to, aby z powodu pośpiechu nie podejmować złych decyzji.

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że tornister to jeden z najważniejszych elementów szkolnego ekwipunku naszego dziecka. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim fakt, że to właśnie tornister może mieć największy wpływ na zdrowie naszej pociechy. Źle dobrany, zbyt ciężki lub nieprzystosowany do postawy szkolny plecak może sprawić, że dziecko nabawi się wady kręgosłupa. Według ortopedów poważne wady postawy takie jak skolioza lub lordoza, dotyczą naprawdę sporego procenta polskich dzieci, a główną winę za to ponoszą przede wszystkim źle dobrane tornistry szkolne. Wydaje się więc, że podstawowym kryterium wyboru przy decyzji o kupnie tornistra powinny być przede wszystkim jego właściwości ortopedyczne. Dobry szkolny tornister nie powinien być zbyt ciężki (waga poniżej 400 g). Musi być dobrze dopasowany do wzrostu naszego dziecka oraz do budowy dziecięcego kręgosłupa, który jest jeszcze bardzo delikatny i podatny na wszelkiego rodzaju deformacje. Warto zwrócić uwagę na to czy tornister posiada wyprofilowany i usztywniony tył.  Dzięki temu dziecko nosząc go będzie miało prawidłową postawę oraz przystosuje się on do kształtu pleców dziecka. Nie będzie się w nie wpijać, zmuszając tym samym dziecko do zmiany postawy. Kolejna istotna kwestia to waga tornistra po zapakowaniu. Pusty tornister powinien ważyć około 400-500 gramów. Waga tornistra po zapakowaniu wszystkich potrzebnych przedmiotów nie powinna przekraczać 10% masy dziecka (jeśli więc dziecko waży 35 kilogramów, zapakowany tornister nie powinien być cięższy niż 3,5 kg). Oczywiście, im tornister jest lżejszy, tym lepiej. Dlatego nie należy obciągać go niepotrzebnymi przedmiotami takimi jak zbędne gadżety, ciężkie pojemniki na śniadanie, napoje w butelce itp. Wreszcie, oprócz specyfiki samego tornistra duże znaczenie ma to w jaki sposób jest on noszony przez dziecko. Musimy pamiętać, że dziecko powinno nosić tornister na obu ramionach. Noszenie go przerzuconego przez jedno ramię to prosta droga do wygięcia kręgosłupa w kierunku brzusznym, czyli wady postawy, która nazywa się hiperlordozą.

Oczywiście względy zdrowotne to nie wszystko. Tornister powinien być też funkcjonalny (odpowiednia ilość przegródek i kieszeni, specjalne kieszonki na pojemniki ze śniadaniem itp). Wreszcie, powinien po prostu podobać się naszemu dziecku, tak by nie czuło się ono z nim niekomfortowo lub  po prostu głupio.

 

3 komentarze


  1. Jak temat dotyczy tornistrów to podzielę się pewną uwagą/przestrogą – nasze pociechy bardzo często zapominają po powrocie ze szkoły wyjmować takie rzeczy jak kanapki, bułki i inne tego typu rzeczy z plecaka, a chyba nie muszę mówić co się z tym dzieje po upływie x dni.

    Odpowiedz

  2. jaskółka007, dlatego po powrocie ze szkoły należy dziecko pytać czy zjadło i najlepiej samemu sprawdzać tornister 🙂

    Odpowiedz

  3. Tornister powinien mieć trzy przegródki, podobać się dziecku i to tyle według mnie, niema co zbędnie kombinować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *